Milyonlarca Kullanıcısı Olan Instagram’ın Ekran Görüntüsü Bildirimleri İddiası Üzerine Araştırma Yapıldı.

Instagram, günlük olarak milyonlarca kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan bir fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Ancak, zaman zaman platformla ilgili doğruluğu şüpheli bilgiler gündeme gelmektedir.

Instagram’a yeni bir özelliğin eklendiğine dair iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaya göre, Instagram hikayelerinden ekran görüntüsü alındığında, hikayeyi paylaşan kişiye bildirim göndermeye başlayacaktı.

Ancak, AA Teyit Hattı tarafından yapılan araştırmaya göre, Instagram’da takip edilen herhangi bir kişinin hikayesine yanıt verilebiliyor, etiketlenen kişiler hikayeyi alıntılayabiliyor, beğenebiliyor ve emoji gönderebiliyor. Ancak, Instagram, hikayelerden alınan ekran görüntüsüyle ilgili olarak karşı tarafa herhangi bir bildirim göndermemektedir.

Aynı şekilde, Direct Message (DM – doğrudan mesaj) üzerinden gönderilen mesajların ekran görüntüsü alındığında da karşı tarafa bildirim gönderilmiyor. Ancak, kaybolan mesajlardan ekran görüntüsü alındığında, kullanıcıları bilgilendirmek için karşı tarafa bir bildirim gönderiliyor.

Instagram, sadece fotoğrafı gönderen tarafı bilgilendirirken, diğer kişiler ekran görüntüsü alındığından ya da bildirimin gönderildiğinden haberdar olmuyor.

DM’deki mesajın içine girildiğinde, gönderilen fotoğraf ya da videonun yanında ekran görüntüsü alındığına dair küçük bir uyarı simgesi görüntülenmektedir.

İddia edilen Instagram ekran görüntüsü bildirimleri özelliği mevcut değildir ve kullanıcılar hakkında yanıltıcı olabilecek bu tür bilgilerin doğruluğunu araştırmak önemlidir.

By admin