Uygulamaların periyodik olarak güncellenmesi, genellikle kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapılan standart bir işlemdir. Ancak, bu güncellemeler bazen beklenmedik sorunlara yol açabilir. YouTube’un yakın zamanda alacağı güncelleme de bu duruma bir örnektir. Yapılan değişiklikler, yeni modeller için olumlu bir gelişme sunarken, eski cihazlar için sorunlar yaratabilir.

Android Police tarafından paylaşılan bir rapora göre, YouTube Android uygulaması Mart 2024 Google Play sistem güncellemesini alacak. Bu güncellemeyle birlikte, popüler video oynatma yazılımı VLC’nin arkasındaki ekip tarafından geliştirilen “libdav1d” adlı bir AV1 kod çözücüsü kullanılacak.

YouTube’un yeni özelliği

YouTube’un Android sürümünde kullanılacak olan AV1 kod çözücüsü, özellikle 4K çözünürlüğünün standart hale geldiği günümüzde video kalitesini artırmayı ve daha iyi bir görüntü sağlamayı amaçlamaktadır, en azından yeni Android akıllı telefonlarda. Ancak, bu yeni özelliğin, eski Android cihazlarda çeşitli sorunlara neden olabileceği öne sürülmektedir.

libdav1d AV1 kod çözücüsünün, eski Android cihazlarda çeşitli performans sorunlarına ve pil sorunlarına yol açabileceği belirtilmektedir. Bu özellik, Android 12 ve sonraki sürümlerini çalıştıran cihazlarda donanım kod çözme desteğine sahip olmayan eski cihazlarda kullanıldığında kasma ve diğer uyumluluk sorunlarına neden olabilir.

Birçok Android kullanıcısı, AV1’e geçişin kullanıcı deneyimini düşürebileceğini düşündüğünden, bu değişikliğin durdurulmasını talep etmektedir. Zira, günümüzde her akıllı telefon AV1 için donanım kod çözme desteğine sahip değildir ve bu durum, performans açısından uyumsuzluklara yol açabilir.

By admin